Skutki nieleczonego niedosłuchu

  • -
41

Skutki nieleczonego niedosłuchu

Category : Bez kategorii

 

Skutki nieleczonego niedosłuchu

Niedosłuch w obecnych czasach jest chorobą społeczną i dotyka coraz więcej osób, na utratę słuchu cierpi 5 % ludzi na całym świecie, w Polsce jest to od 4 do 7 mln ludzi.Niestety nie jesteśmy świadomi zagrożeń i konsekwencji nieleczonego niedosłuchu, nie dbamy o nasz słuch a kiedy już go tracimy, udajemy że nie dostrzegamy zmian, jakie powoduje to w naszym codziennym życiu.Niedosłuch ma wpływ na nasze życie ale i na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Według wielu badań osoby z niedosłuchem narażone są o wiele bardziej na szereg chorób i zaburzeń społecznych oraz zdrowotnych.

Stres

Osoby niedosłyszące poprzez problemy ze zrozumieniem mowy niemal na każdym kroku narażone są na ogromny stres i rozdrażnienie. Nawet załatwienie najprostszych spraw, zwłaszcza w zatłoczonych przestrzeniach staje się wyzwaniem. Osoby te w obawie przed ośmieszeniem starają się unikać sytuacji trudnych a także tych dotychczas przyjemnych jak spotkania towarzyskie i rodzinne.Doskonale wiemy, że skutki przewlekłego stresu mogą przysporzyć wielu problemów i prowadzić do szeregu chorób, np do chorób serca czy układu krążenia.

Depresja

Depresja to nic innego jak obniżenie nastroju, a także brak apetytu i zaburzenia rytmu dnia.O depresji mówimy kiedy czynności które do tej pory sprawiały przyjemność już nas nie interesują, czujemy ogólne zmęczenie i niechęć.U osób niedosłyszących, (które nie zdecydowały się na aparat słuchowy) może pojawić się poczucie wykluczenia społecznego oraz zawodowego, takie osoby odcinają się od innych co w konsekwencji może być przyczyną depresji. Problemy ze słuchem wpływają również na negatywną ocenę samego siebie/ obniżają naszą samoocenę i poczucie własnej wartości opierając się na przekonaniu, że jesteśmy gorsi.

Nasz mózg.

Nasz mózg jest tak zaprojektowany aby przez całą dobę słuchać, jeżeli pozbawimy go dostępu do dźwięków będzie szukał innych aktywności, z innych zmysłów. W ten sposób powoli będziemy tracić zdolność rozróżniania dotychczas znanych nam dźwięków. Aparaty słuchowe zapewniają stały dostęp dźwięków. Dlatego tak ważne jest, żeby wcześnie podjąć działanie i zaprzestać pogarszaniu słuchu.

Szkoła i praca  

Wraz z pogarszającym się słuchem mogą pojawić się problemy w pracy lub w szkole. Ubytek słuchu zmniejsza zdolność koncentracji i skupienia się, uniemożliwia dokładne zrozumienie mowy co może prowadzić do wielu niedomówień i pomyłek, utrudniać nam samodoskonalenie się, obniżać naszą pewność siebie zwłaszcza kiedy szukamy pracy i chcemy pokazać się jak z najlepszej strony.

W przypadku dzieci nawet najmniejszy ubytek słuchu ma wpływ na nabywanie umiejętności czytania i pisania,  może rozkojarzać i utrudniać koncentrację – w konsekwencji obniżając wyniki w nauce. Przy dużym ubytku słuchu mogą pojawić się kłopoty z rozwinięciem umiejętności prawidłowego mówienia oraz zaburzenia rozwoju emocjonalnego i poznawczego, co może prowadzić do trudności w relacjach z rówieśnikami, zdenerwowania i frustracji. Dziecięca ciekawość świata może być ograniczona strachem i skrępowaniem przed zadawaniem pytań, komunikacją  i zapoznawaniem rówieśników.

Hobby

Te same czynniki wpływają również na sposób spędzania naszego czasu wolnego.Przy problemach ze słuchem unikamy towarzystwa i miejsc zatłoczonych jak np. kin, teatrów czy siłowni.Trudniej nam realizować nasze pasje i zainteresowania, przestajemy aktywnie spędzać czas kosztem jakości naszego życia. Jeżeli dostrzegasz takie zachowania u siebie, koniecznie zareaguj.

Rodzina i przyjaciele

Niedosłuch dotyka nie tylko nas.Przy ubytku słuchu spotkania z rodziną, wyjścia z przyjaciółmi czy zabawa z wnukami nie sprawiają już tyle radości. Oddalamy się od bliskich żeby w samotności zmierzyć się z problemem naszego niedosłuchu.Nadchodzą wakacje a my obawiamy się odwiedzin dzieci i wnuków lub wyjazdu z rodzina a przecież zabawa z dziećmi i poświęcony im czas zawsze napawały nas radością.Niedosłyszymy i frustrujemy się, podgłaśniamy telewizor wbrew innym domownikom lub całkowicie rezygnujemy z oglądania telewizji oraz słuchania radia żeby nie wchodzić w konflikty z rodziną i sąsiadami ….

„Moja córka wciąż się złości, że nie słyszę gwizdka czajnika”

„Zdarzało mi się , że nie odebrałem telefonu przez cały dzień bo po prostu go nie słyszałem. Rodzina miała żal bo martwili się, że coś się stało”

„Nie rozmawiam z sąsiadem od kiedy pokłóciliśmy się o zbyt głośne radio”.

A rozwiązanie jest szybkie i niezwykle proste…

Fotolia 41259462 Subscription Monthly M

Istnieje wiele działań które zapobiegają pogłębianiu się niedosłuchu oraz wiele rozwiązań naszego problemu. Systematyczne badania słuchu, konsultacje oraz pogłębianie wiedzy w tym temacie pomogą nam uniknąć problemów ze słuchem lub je rozwiązać. Istotne są obserwacja naszego słuchu i reakcja w razie pojawienia się jakiś obaw, wystarczy wtedy zgłosić się na badanie słuchu do naszego gabinetu, badanie jasno określi czy niedosłuch ma miejsce i jak jest duży.

Ważne żeby wybrać sprawdzony i doświadczony punkt protetyczny.

W Beaton badanie słuchu przeprowadzane jest bezpłatnie. Aparat słuchowy dobierany jest wyłącznie przez naszego protetyka słuchu po przeprowadzeniu kompleksowego badania. Samo badanie nie trwa długo i jest bezbolesne.


Pamiętajmy, że jeżeli bezczynnie pozostaniemy bez reakcji to objawy się nasilą a słuch pogorszy.

Im dłużej będziemy zwlekać tym szybciej przyzwyczaimy się do złego słyszenia, tym trudniej też będzie nauczyć się słuchać na nowo w aparacie słuchowym. Tak i tak, kiedyś prawdopodobnie będziesz zmuszony do używania aparatu słuchowego. Lepiej pomyśleć o tym teraz i uniknąć dodatkowych problemów.

 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.