Category Archives: Bez kategorii

51

Problem ze słuchem. Co dalej?

Mam problem ze słuchem?

Podobnie jak ze wzrokiem, utrata słuchu postępuje przeważnie powoli, przyzwyczajamy się takiego złego słyszenia i pogorszenia słuchu nie zauważamy od razu. Przeważnie najpierw zwracają nam uwagę najbliżsi, później sami stwierdzamy, że co raz częściej prosimy o powtórzenie. Częściej zaczynamy unikać towarzystwa.

Czujemy zmęczenie, lęk przed zabraniem głosu żeby nie ośmieszyć się.                 Otoczenie zauważa  „dziwny” wyraz twarzy, przekręcanie słów…

„Read More”

images 1

Dwa aparaty słuchowe

Dwa aparaty słuchowe- równowaga słuchu,

bezpieczeństwo i komfort.

Natura celowo wyposażyła nas w dwoje uszu, oczu, dwie nogi i ręce. Używasz dwoje oczu żeby widzieć wszystko wyraźnie i dwoje uszu żeby dokładnie słyszeć dźwięki otoczenia. Jeżeli nosisz już aparat a mimo to masz problem ze zrozumieniem i nie wiesz z której strony dochodzi dźwięk, jeżeli przeszkadzają Ci szumy a jakość słyszenia jest niezadowalająca – sprawdź czy nie powinieneś używać dwóch aparatów słuchowych.

„Read More”

 • -
41

Skutki nieleczonego niedosłuchu

Category : Bez kategorii

 

Skutki nieleczonego niedosłuchu

Niedosłuch w obecnych czasach jest chorobą społeczną i dotyka coraz więcej osób, na utratę słuchu cierpi 5 % ludzi na całym świecie, w Polsce jest to od 4 do 7 mln ludzi.Niestety nie jesteśmy świadomi zagrożeń i konsekwencji nieleczonego niedosłuchu, nie dbamy o nasz słuch a kiedy już go tracimy, udajemy że nie dostrzegamy zmian, jakie powoduje to w naszym codziennym życiu.Niedosłuch ma wpływ na nasze życie ale i na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Według wielu badań osoby z niedosłuchem narażone są o wiele bardziej na szereg chorób i zaburzeń społecznych oraz zdrowotnych.

Stres

Osoby niedosłyszące poprzez problemy ze zrozumieniem mowy niemal na każdym kroku narażone są na ogromny stres i rozdrażnienie. Nawet załatwienie najprostszych spraw, zwłaszcza w zatłoczonych przestrzeniach staje się wyzwaniem. Osoby te w obawie przed ośmieszeniem starają się unikać sytuacji trudnych a także tych dotychczas przyjemnych jak spotkania towarzyskie i rodzinne.Doskonale wiemy, że skutki przewlekłego stresu mogą przysporzyć wielu problemów i prowadzić do szeregu chorób, np do chorób serca czy układu krążenia.

Depresja

Depresja to nic innego jak obniżenie nastroju, a także brak apetytu i zaburzenia rytmu dnia.O depresji mówimy kiedy czynności które do tej pory sprawiały przyjemność już nas nie interesują, czujemy ogólne zmęczenie i niechęć.U osób niedosłyszących, (które nie zdecydowały się na aparat słuchowy) może pojawić się poczucie wykluczenia społecznego oraz zawodowego, takie osoby odcinają się od innych co w konsekwencji może być przyczyną depresji. Problemy ze słuchem wpływają również na negatywną ocenę samego siebie/ obniżają naszą samoocenę i poczucie własnej wartości opierając się na przekonaniu, że jesteśmy gorsi.

Nasz mózg.

Nasz mózg jest tak zaprojektowany aby przez całą dobę słuchać, jeżeli pozbawimy go dostępu do dźwięków będzie szukał innych aktywności, z innych zmysłów. W ten sposób powoli będziemy tracić zdolność rozróżniania dotychczas znanych nam dźwięków. Aparaty słuchowe zapewniają stały dostęp dźwięków. Dlatego tak ważne jest, żeby wcześnie podjąć działanie i zaprzestać pogarszaniu słuchu.

Szkoła i praca  

Wraz z pogarszającym się słuchem mogą pojawić się problemy w pracy lub w szkole. Ubytek słuchu zmniejsza zdolność koncentracji i skupienia się, uniemożliwia dokładne zrozumienie mowy co może prowadzić do wielu niedomówień i pomyłek, utrudniać nam samodoskonalenie się, obniżać naszą pewność siebie zwłaszcza kiedy szukamy pracy i chcemy pokazać się jak z najlepszej strony.

W przypadku dzieci nawet najmniejszy ubytek słuchu ma wpływ na nabywanie umiejętności czytania i pisania,  może rozkojarzać i utrudniać koncentrację – w konsekwencji obniżając wyniki w nauce. Przy dużym ubytku słuchu mogą pojawić się kłopoty z rozwinięciem umiejętności prawidłowego mówienia oraz zaburzenia rozwoju emocjonalnego i poznawczego, co może prowadzić do trudności w relacjach z rówieśnikami, zdenerwowania i frustracji. Dziecięca ciekawość świata może być ograniczona strachem i skrępowaniem przed zadawaniem pytań, komunikacją  i zapoznawaniem rówieśników.

Hobby

Te same czynniki wpływają również na sposób spędzania naszego czasu wolnego.Przy problemach ze słuchem unikamy towarzystwa i miejsc zatłoczonych jak np. kin, teatrów czy siłowni.Trudniej nam realizować nasze pasje i zainteresowania, przestajemy aktywnie spędzać czas kosztem jakości naszego życia. Jeżeli dostrzegasz takie zachowania u siebie, koniecznie zareaguj.

Rodzina i przyjaciele

Niedosłuch dotyka nie tylko nas.Przy ubytku słuchu spotkania z rodziną, wyjścia z przyjaciółmi czy zabawa z wnukami nie sprawiają już tyle radości. Oddalamy się od bliskich żeby w samotności zmierzyć się z problemem naszego niedosłuchu.Nadchodzą wakacje a my obawiamy się odwiedzin dzieci i wnuków lub wyjazdu z rodzina a przecież zabawa z dziećmi i poświęcony im czas zawsze napawały nas radością.Niedosłyszymy i frustrujemy się, podgłaśniamy telewizor wbrew innym domownikom lub całkowicie rezygnujemy z oglądania telewizji oraz słuchania radia żeby nie wchodzić w konflikty z rodziną i sąsiadami ….

„Moja córka wciąż się złości, że nie słyszę gwizdka czajnika”

„Zdarzało mi się , że nie odebrałem telefonu przez cały dzień bo po prostu go nie słyszałem. Rodzina miała żal bo martwili się, że coś się stało”

„Nie rozmawiam z sąsiadem od kiedy pokłóciliśmy się o zbyt głośne radio”.

A rozwiązanie jest szybkie i niezwykle proste…

Fotolia 41259462 Subscription Monthly M

Istnieje wiele działań które zapobiegają pogłębianiu się niedosłuchu oraz wiele rozwiązań naszego problemu. Systematyczne badania słuchu, konsultacje oraz pogłębianie wiedzy w tym temacie pomogą nam uniknąć problemów ze słuchem lub je rozwiązać. Istotne są obserwacja naszego słuchu i reakcja w razie pojawienia się jakiś obaw, wystarczy wtedy zgłosić się na badanie słuchu do naszego gabinetu, badanie jasno określi czy niedosłuch ma miejsce i jak jest duży.

Ważne żeby wybrać sprawdzony i doświadczony punkt protetyczny.

W Beaton badanie słuchu przeprowadzane jest bezpłatnie. Aparat słuchowy dobierany jest wyłącznie przez naszego protetyka słuchu po przeprowadzeniu kompleksowego badania. Samo badanie nie trwa długo i jest bezbolesne.


Pamiętajmy, że jeżeli bezczynnie pozostaniemy bez reakcji to objawy się nasilą a słuch pogorszy.

Im dłużej będziemy zwlekać tym szybciej przyzwyczaimy się do złego słyszenia, tym trudniej też będzie nauczyć się słuchać na nowo w aparacie słuchowym. Tak i tak, kiedyś prawdopodobnie będziesz zmuszony do używania aparatu słuchowego. Lepiej pomyśleć o tym teraz i uniknąć dodatkowych problemów.

 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


 • -

Systemy wspomagające słyszenie

Category : Bez kategorii

 

Systemy wspomagające słyszenie

Obecnie dostępne są różnorodne dodatkowe urządzenia wspomagające, które używane razem z aparatami słuchowymi pomagają uczynić życie dzieci z wadą słuchu łatwiejszym. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wysokiej klasy bezprzewodowe rozwiązania wspomagające słyszenie. Niżej opisaliśmy niektóre najpopularniejsze rodzaje.

 

System FM

Co to takiego System FM?

System FM jest to zdalne sterowanie, czyli wspomagające pracę aparatu słuchowego urządzenie. System FM składa się z dwóch elementów nadajnika i odbiornika. Osoba słysząca ma przy sobie zaopatrzone w mikrofon i nadajnik urządzenie. Osoba „zaaparatowana” posiada odbiornik i mikrofon. Przekaz dźwięku z nadajnika do odbiornika, podczepionego do aparatu słuchowego, następuje drogą radiową. System FM pozwala na uzyskanie jakości dźwięku porównywalnej do sytuacji, w której rozmówca znajduje się bezpośrednio przy uchu słuchającego.

1

2

 

Nadajnik lub odbiornik FM jest często wykorzystywany w środowiskach edukacyjnych. Urządzenie to pozwala nauczycielowi lub wykładowcy mówić do specjalnego mikrofonu, który za pomocą bezprzewodowej transmisji wysyła sygnał do odbiornika FM podłączonego do aparatu słuchowego.

4

Bezprzewodowy system FM może być pomocny przy słuchaniu w domu lub podczas innych zajęć. Np. podczas spaceru w mieście dziecko może słyszeć swoich rodziców mimo hałasu ruchu ulicznego. To daje rodzicom możliwość lepszego kontaktu z dzieckiem w hałasie, a więc większą wolność. W domu głośność telewizora czy sprzętu muzycznego może być ustawiona na poziomie wygodnym dla całej rodziny, jeśli urządzenia te będą podłączone do systemu FM. Aktywność sportowa może dawać dziecku więcej satysfakcji, jeśli instrukcje trenera będą wypowiadane do mikrofonu FM.

5

System FM pomaga ograniczyć wpływ hałasu otoczenia i niewłaściwej akustyki w pomieszczeniu. Ponadto jest on bardziej odporny niż systemy pętli indukcyjnych na zakłócenia spowodowane bliskością sprzętu elektrycznego takiego jak komputery.

System FM jest pomostem pomiędzy użytkownikiem aparatu słuchowego i jego rozmówcą. Pozwala on użytkownikowi koncentrować się na rozmówcy, jednocześnie słysząc mowę wyraźniej niż wcześniej, nawet w bardzo trudnych sytuacjach akustycznych.

6

Takie niezawodne urządzenia są bardzo drogie, cena waha się od 10 do 13 tysięcy złotych. Istnieje jednak możliwość refundacji zakupu z    Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

System pętli indukcyjnej

 

Pętla indukcyjna – co to takiego?

System wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną pozwala osobom niedosłyszącym, korzystającym z aparatów słuchowych, słyszeć wyraźnie nawet w warunkach trudnych akustycznie, w których słyszenie tylko za pomocą aparatu słuchowego nie było by możliwe. Większość aparatów słuchowych posiada tryb cewki indukcyjnej (przełącznik „T” lub „MT”), umożliwiający odbiór pola elektromagnetycznego generowane przez pętlę indukcyjną. Aparat słuchowy zamienia sygnały elektromagnetyczne z pętli na dźwięk dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Każda osoba korzystająca z aparatu słuchowego znajdująca się w polu działania pętli indukcyjnej może bez żadnych przeszkód usłyszeć sygnał przesyłany za jej pomocą. Przekłada się to na poprawę jakości konwersacji, umożliwia osobie niedosłyszącej aktywne uczestniczenie w rozmowach, zamawianie towarów lub usług, słuchanie publicznych wystąpień, przedstawień, spektakli, itp. W systemie pętli indukcyjnej dźwięk przenoszony jest bezprzewodowo z nadajnika do odbiornika poprzez fale elektromagnetyczne. Nadajnik może być przyłączony np. do telewizora, natomiast odbiornikiem najczęściej jest aparat słuchowy z cewką telefoniczną.

Dzieci z poważną wadą słuchu mogą korzystać z systemu pętli indukcyjnej w trudnym akustycznie otoczeniu takim jak sale szkolne, teatry, kościoły a także w domu. System może wydawać się podobny do systemu nadajnika / odbiornika FM, lecz jest mniej przenośny.

System z pętlą indukcyjną składa się z:

 

 • Źródła dźwięku – mikrofon, mikser audio, TV, CD itp..,

7

 

 • Wzmacniacza pętli indukcyjnej – różne modele w zależności od rodzaju zastosowania i powierzchni,

z

 • Przewodu pętli – odpowiednio zainstalowany w pomieszczeniu przewód, bardzo istotne są parametry i sposób instalacji,

d

 

 • Odbiornika – aparat słuchowy z cewką telefoniczną (ew. odbiornik indukcyjny ze słuchawkami).

e

 

Rodzaje pętli indukcyjnych:

 • Duże przestrzenie – kościoły, audytoria, sale wykładowe…

 

 • Małe powierzchnie – mieszkania, sale lekcyjne…

 

 • Stanowiskowe – kasy, informacje, recepcje…

 

 • Specjalistyczne – telefony…

 

 

Bellman

Szwedzkiej firmy Bellman & Symfon – zarówno dla osób niedosłyszących, jak i osób o prawidłowym słuchu. Wszystkie urządzenia sygnalizujące zostały zaprojektowane w taki sposób, by ułatwić życie codzienne.

Poniżej prezentujemy serię wyrobów Bellman&Symfon, sprawiających, że codzienne życie osób niedosłyszących i niesłyszących odzyskuje dawny blask.

 

Urządzenia alarmujące

 

Budzik z poduszką wibracyjną

Budzik jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z budzeniem się. Budzenie odbywa się w dwojaki sposób: sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Przełączenie budzika w stan drzemki oznacza, że alarm sam uruchomi się ponownie po ok. 4 min. Dodatkowo do budzika można podłączyć dwie poduszki wibracyjne oraz kabel telefoniczny, dzięki któremu użytkownik będzie informowany również o dzwonku telefonu.

q

Sygnalizator świetlny

Sygnalizator świetlny ostrym światłem stroboskopowym informuje o tym, że dzwoni telefon. Można go postawić w widocznym miejscu lub zamocować na ścianie za pomocą uchwytu BE 9075. Sygnalizator wystarczy połączyć z telefonem za pomocą kabla. Do sygnalizatora można dodatkowo podłączyć zewnętrzny dzwonek.

i

Pager

Dzięki niewielkiej obudowie Pager może być zawsze przy użytkowniku – w kieszeni lub przymocowany klipsem do paska. Informuje użytkownika o sygnałach alarmowych za pomocą wibracji i kolorowych diod. Do wyłączenia wibracji służy czerwony przycisk.

 

l

Czujnik – bezprzewodowy system ostrzegawczy

Bellman Visit – czujnik dzwonka do drzwi lub domofonu

Nadajnik radiowy przeznaczony do użycia w pomieszczeniach, rozpoznający dźwięk dzwonka do drzwi. W przypadku dzwonka elektromechanicznego, czujnik dzwonka reaguje na pole elektromagnetyczne emitowane przez dzwonek. Czujnik musi być zawsze zamontowany bardzo blisko dzwonka (ok. 3 cm). Czujnik jest aktywowany przez wbudowany mikrofon wewnętrzny lub opcjonalny mikrofon zewnętrzny. Opcjonlanie czujnik można zaprogramować tak, aby wykrywał różnicę między dźwiękiem pochodzącym z mikrofonu wewnętrznego a dźwiękiem z mikrofonu zewnętrznego. W ramach tej funkcji czujnik będzie wysyłać różne sygnały do sygnalizatorów będących w jego zasięgu w zależności od tego, który mikrofon zarejestrował dźwięk. Zademonstruj użytkownikowi działanie systemu za pomocą przycisku TEST (po lewej stronie obudowy) – w dowolnym sygnalizatorze pojawią się odpowiednie sygnały (światło flash, kolorowa dioda – w tym przypadku zielona, dźwięki i wibracje)

placz

 

Bellman Visit – czujnik telefoniczny (wielofunkcyjny)

Czujnik reaguje na wszystkie dzwonki telefoniczne. Kiedy telefon zaczyna dzwonić, czujnik przesyła sygnały do używanych odbiorników. Przekaźnik telefoniczny może być również używany do innych celów, np. jako czujnik otwierania okna czy drzwi, gdy ktoś stanie na magnetycznej macie wejściowej przed drzwiami itp. Czujnik ten nazywany jest wielofunkcyjnym, ponieważ posiada jeszcze kilka dodatkowych opcji. Jedną z nich jest możliwość podłączenia różnych akcesoriów, takich jak czujnik magnetyczny lub mata dotykowa poprzez zewnętrzne wejście. Elektryk może również podłączyć bezpośrednio (za pomocą kabli) dzwonek do drzwi z wejściem wewnętrzym czujnika telefonicznego. Trzecią opcją jest skorzystanie z czerwonego przycisku, który może służyć nie tylko jako przycisk testowy do demonstracji działania systemu, ale może również być wykorzystany jako przycisk alarmowy do komunikacji między 2 osobami.

tele

Bellman Visit – czujnik na płacz dziecka

Czujnik płaczu dziecka reaguje na płacz dziecka i przekazuje informacje do sygnalizatorów. Czujnik można postawić lub zawiesić na ścianie w odległości ok. 0,5 – 2 m od dziecka. Możliwe jest ustawienie 3 pozycji czułości czujnika – 1 pozycja oznacza najmniejszą czułość a pozycja 3 – czułość największą. W jednym domostwie mogą być używane maksymalnie 4 czujniki płaczu dziecka – każdy z nich po odpowiednim ustawieniu będzie wysyłał do nadajnika inny sygnał, tak aby użytkownik wiedział czy płacze dziecko 1, dziecko 2 itd.

g

 

Dzwonek do drzwi

Bezprzewodowy dzwonek do drzwi można bezpośrednio zainstalować przy drzwiach lub bramie wejściowej (dzwonek może być umieszczony na zewnątrz budynku, lecz należy go osłonić niewielkim daszkiem by nie był narażony na bezpośredni kontakt z deszczem). Kiedy gość naciśnie przycisk dzwonek od razu przekaże sygnał radiowy do sygnalizatorów systemu. Dzwonek może być również wykorzystywany jako przycisk alarmowy – jedna osoba może nosić dzwonek stale przy sobie (dołączona zawieszka) i w dowolnej chwili może przywołać inną osobę zaopatrzoną w jeden z sygnalizatorów.

dzwon

 

    Czujnik dymu

Czujnik dymu Bellman Visit wzbudzony przez dym lub ogień wysyła sygnał do odbiorników Bellmen Visit. Zasięg wewnętrzny- do 30 m., zewnętrzny- do 75 m. Czujnik powinien być zawieszony na suficie. Zaleca się stosowanie minimum jednego czujnika na piętro.

 

dym                                                      

 

Urządzenia Bellman & Symfon pomogą Tobie :

 • w powiadamianiu o dzwonku do drzwi, gdy wyłączysz aparat słuchowy lub znajdziesz się w ogrodzie,
 • w powiadomieniu o dzwoniącym telefonie,
 • w powiadamianiu o płaczu dziecka,
 • obudzić się rano,
 • lepiej słyszeć telewizor, nie przeszkadzając innym,
 • zauważy pożar lub dym.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                        

 

 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.