Aparaty słuchowe

Jakie są typy aparatów słuchowych?

Można wyróżnić cztery główne typy aparatów słuchowych. Każdy wybór danego rozwiązana zależy od niedosłuchu, kształtu kanału słuchowego oraz od indywidualnych preferencji użytkownika.

Generalnie im większa moc aparatu, tym większe jego rozmiary, a to związane jest z wielkością baterii i słuchawki, stosowanej w tego  typu aparacie.

  1. APARATY ZAUSZNE – BTE (ANG. BEHIND-THE-EAR)

images (1)

Klasyczne aparaty (BTE) umieszczane są za uchem, przeznaczone są do większych ubytków słuchu lub w przypadkach, gdy przewód słuchowy jest bardzo wąski lub prosty. Moduł elektroniki w klasycznym aparacie zausznym jest umieszczony w obudowie. Dźwięk trafia poprzez mikrofon do jednostki głównej, a następnie po wzmocnieniu dostaje się do kanału usznego przez rurkę i indywidualnie dopasowaną wkładkę. Aparaty BTE to najdłużej obecny na rynku typ aparatu słuchowego tego typu. Dlatego też jest najbardziej zaawansowany technologicznie. Niektóre modele są nawet odporne na wodę (w pewnym zakresie)
Przyciski zmiany głośności i programu umieszczone są na górnej powierzchni aparatu, co zapewnia użytkownikowi swobodny do nich dostęp.

Co więcej w zależności od modelu, w przypadku aparatów zausznych można zastosować tzw. dopasowanie otwarte, które charakteryzuje się małą wkładką o zoptymalizowanych parametrach przetwarzania dźwięku

  1. APARATY WEWNĄTRZUSZNE – ITE (ANG. IN-THE-EAR)

images   Aparaty wewnątrzuszne wykonywane są na podstawie wycisku ucha, przez co są idealnie dopasowane do jego indywidualnego kształtu. Dostępne są w różnych wielkościach, począwszy od całkowicie schowanego w kanale słuchowym, aż do wypełniającego wnętrze całej małżowiny. Modele te są odpowiednim rozwiązaniem w przypadku niedosłuchów z zakresu od lekkich do ciężkich.

Modele wewnątrzuszne umieszczane są w przewodzie słuchowym, jednak częściowo wystają z małżowiny usznej.W aparatach ITE istnieje możliwość zastosowania potencjometru oraz przycisku zmiany programów.

 

 

cic oticon agil

  1. WEWNĄTRZKANAŁOWE – CIC (ANG. COMPLETELY-IN-CANAL)

CIC to najmniejsze modele aparatów słuchowych. Aparaty CIC (całkowicie wewnątrzkanałowe) to najmniejsze dostępne aparaty słuchowe, które umieszcza się głęboko w kanale słuchowym. Są przeznaczone do niedosłuchów lekkich i średnich. Indywidualnie wykonana obudowa mieści w sobie elektronikę aparatu.

CIC to modele w pełni automatyczne. Aby ułatwić wyjmowania aparatu z ucha, montuje się w nich cienką żyłkę do wyciągania aparatu z ucha.

  1. MODELE ZE SŁUCHAWKĄ ZEWNĘTRZNĄ – RIC

RIC

Modele ze słuchawką zewnętrzną umieszczaną w przewodzie słuchowym są stosunkowo nowym rozwiązaniem. Przeznaczone są do niedosłuchów z zakresu od lekkich do głębokich.

Słuchawki te dostępne są w kilku rozmiarach, odpowiadających różnym poziomom wzmocnienia, dzięki czemu mogą być dobrane do właściwych potrzeb. Aparaty słuchowe typu RIC można łatwo i szybko regulować i wyróżniają się one wysokim poziomem komfortu i dyskrecji.

Modele RIC składają się z trzech części: Aparatu umieszczanego za uchem użytkownika, przewodu łączącego aparat ze słuchawką, oraz samej słuchawki, która jest umieszczana w przewodzie słuchowym.

Modele RIC są bardzo dyskretne,  jednocześnie oferując duże wzmocnienie. Działają w pełni automatycznie.

 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.